Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара фер судење на активист за човекови права во Казахстан


Оранизацијата за безбедност и соработка во Европа ги повикува Казахтанските власти да обезбедат фер судење на активистот за човекови права Евгенија Жовис. На почетокот на месецов, Казахстанскиот суд го осуди Жовис на четири години затвор зашто со кола згазил човек. Неговите подржувачи велат дека процесот е политички монтиран. Адвокатот на Жовис ја обжали пресудата.


XS
SM
MD
LG