Достапни линкови

logo-print

Русија се откажа од ракетниот систем во Калининград


Русија се откажува од инсталирање на својот ракетен систем во Калининград, на границата со Европската унија. Оваа одлука следува откако САД се откажаа од проектот за антиракетен штит во Европа, соопштува помошникот на рускиот министер за одбрана, задолжен за наоружување, Владимир Поповкин.
Тој вели дека Русија се откажува од контрамерките што ги планираше како одговор на распоредување на антиракетниот штит во Европа.
XS
SM
MD
LG