Достапни линкови

logo-print

Расмусен со говор за односите на НАТО со Русија


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен во петок ќе одржи говор за односите на Алијансата со Русија. Се проценува дека говорот со наслов „НАТО и Русија: Нов почеток“, е прв голем политички говор на Расмусен од преземањето на челната функција на НАТО пред еден месец. Неколку пати во изминативе недели, тој повика на поблиско стратешко партнерство со Русија.
Нивните меѓусебни односи се заладија, по ланската краткотрајна војна на Русија со Грузија.

XS
SM
MD
LG