Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад да ги доведе американските затвореници во САД


Мајките на тројцата Американци затворени во Иран бараат од иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад да ги доведе во САД, кога ќе дојде на Генералното заседание на Обединетите нации во Њујорк, идната недела.
Семејствата на затворените Американци, кои се на возраст од 27 до 31 година, велат дека тие планинареле во северен Ирак и случајно влегле на иранска територија.
Според семејствата на затворените, тоа би бил хуманитарен потег од иранскиот претседател.
Американците беа уапсени во Иран во јули, а некои од иранските челници ги обвинија за шпионажа.
XS
SM
MD
LG