Достапни линкови

logo-print

Казахстан зема кредит од половина милијарда долари


Казахстанскиот министер за финансии соопштува дека неговата земја ќе земе кредит од половина милијарда долари од Азиската банка за развој. Кредитот вклучува пари за буџетска подршка, кои ќе и помогнат на најголемата централноазиска економија да се справи со финансиската криза.
Богатиот со енергенси Казахстан беше погоден од падот на цените на нафтата.

XS
SM
MD
LG