Достапни линкови

logo-print

Турција уапси шестмина осомничени терористи


Турската полиција соопштува дека денеска уапсила шестмина осомничени за вмешаност во самоубиствените бомбашки напади на Ал Каеда во Истанбул во 2003 година, при што загинаа десетици луѓе.
Во 2003 година, камиони-бомби експлодираа пред две синагоги во Истанбул, при што загинаа дваесетина луѓе.
Во експлозија на друга бомба пред Хонгконшката штедилница во центарот на градот, загинаа уште 30 луѓе.
Седуммина милитанти веќе се осудени на доживотен затвор за нивната поврзаност со нападите.
XS
SM
MD
LG