Достапни линкови

logo-print

Расмусен повика на искрен дијалог со Русија


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расумсен повика на отворен дијалог со Русија за намалување на безбедносните тензии во Европа и за соочување со заедничките закани. Во Интервју за Фајненшел Тајмс, Расмусен најави дека ќе испрати тим во Москва за да ги слушне ставовите на Кремљ во врска со долгорочната стратегија на НАТО. Тој изрази и готовност за дискусија за предлогот на рускиот претседател Дмитриј Медведев во врска со безбедносната архитектура во Европа.
XS
SM
MD
LG