Достапни линкови

logo-print

Сомалиските бунтовници најавуваат одмазда


Сомалиската бунтовничка група Ал Шабаб се заканува дека ќе се одмазди за американскиот напад во кој загина еден од најбараните осомничени припадници на Ал Каеда во Африка, Салех Али Салех Набан.
Соединетите Американски Држави го бараа Кениецот Набан за напад на хотел во 2002 година и за организирање на неуспешниот напад на израелски авион во Момбаса.
Набан беше убиен во хелихоптерски напад на американските командоси.
XS
SM
MD
LG