Достапни линкови

logo-print

Нема договор за доселеничките населби во Израел


Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, но нема знаци дека постигнале договор за запирање на проширувањето на израелските доселенички населби на Западниот Брег и во Источен Ерусалим. Соединетите Американски Држави вршат притисок, Израел да го сопре проширувањето за да овозможи продолжување на мировните договори со Палестинците.
Нетанјаху вели дека Израел нема да гради нови населби, но оти ќе ги доврши веќе започнатите проекти.
Палестинците одбиваат преговори, до целосно стопирање на проширувањата.
Мичел, денеска на Западниот Брег, треба да се сретне и со палестинскиот лидер Махмуд Абас.
XS
SM
MD
LG