Достапни линкови

logo-print

Русија ќе апси грузиски бродови во Црно Море


Руските граничари кои патролираат во Црното Море, покрај брегот на грузискиот сепаратистички регион Абхазија, ќе ги запленуваат грузиските бродови. Директорот на одделот за крајбрежна стража на руското Федерално биро за безбедност Виктор Труфанов вели дека „во насока на заштита на границата“, Русија ќе ги „приведува бродовите и ќе преземе соодветни мерки“.
Труфанов вели дека Русија ќе направи се, да осигура безбедност на Русија и безбедност на Абхазија.
Русија ги признава грузиските сепаратистички региони Јужна Осетија и Абхазија како независни држави.
XS
SM
MD
LG