Достапни линкови

logo-print

Предвремeно ослободување на Биљана Плавшиќ


Претседателот на Хашкиот трибунал Патрик Робинсон одобри предвремено ослободување на поранешната претседателка на Република Српска Биљана Плавшиќ, откако кон крајот на идниот месец ќе отслужи две третини од казната од 11 години затвор. Во образложението на одлуката се наведува дека за ова одлука придонесе и нејзиното признавање на вината за прогон на несрпското население од Босна.
XS
SM
MD
LG