Достапни линкови

logo-print

Јукија Амано избран за нов нуклеарен шеф на ОН


Меѓународната Агенција за Атомска енергија во рамките на годишната конференција во Виена денеска го избра за нов Генерален Директор јапонецот Јукија Амано со што ја потврди одлуката на бордот на гувернерите во Јули годинава. Од функцијата по 12 години заминува Мохамед ел Барадеј.
XS
SM
MD
LG