Достапни линкови

logo-print

Куба се прости од командант Боске


Илјадници Кубанци се собраа вчера да му оддадат почит на Хуан Алмеида Боске, потпретседател на кубанскиот Државен совет и херојот на револуцијата од 1959 година, кој почина во петокот на 82 години. Церемонијата на хаванскиот револуционерен плоштад ја предводеше претседателот Раул Кастро, додека пак Фидел Кастро не беше присутен. Во целата земја во негова чест знамињата се на пола копје и пред неговата фотографија се положени црвени рози.
XS
SM
MD
LG