Достапни линкови

logo-print

Иран доби потпретседател


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска назначи потпретседател, откако неговиот прв избор беше отфрлен од врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи. Државната новинска агенција ИРНА објави дека нов потпретседател е Мохамад Реза Ради, кој беше еден од потпретседателите и во претходниот четиригодишен мандат на Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG