Достапни линкови

logo-print

Медведев во посета на Туркменистан


Рускиот претседател Дмитриј Медведев пристигна во посета на Туркменистан. Предвидено е тој да разговара со туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, за прашања поврзани со енергетиката, особено за природниот гас.
Извозот на гас од Туркменистан, годинава, беше нарушен, откако експлозијата на гасоводот во април, го сопре извозот низ Русија. Најголемиот производител на гас во централна Азија, сега извезува низ гасоводи што ја заобиколуваат Русија.
XS
SM
MD
LG