Достапни линкови

logo-print

90 ирански демонстранти малтретирани во затвор


90 поранешни притвореници во Иран, затворени за време на постизборните протести во таа земја, официјално доставиле жалби дека биле малтретирани во затвор, соопштува иранскиот воен обвинител.
Тој посочува дека седуммина припадници на безбедносните сили, како и поранешниот управник на озлогласениот затвор Кахризак се уапсени, но дека не може да бидат изведени пред суд, се додека не заврши истрагата.
XS
SM
MD
LG