Достапни линкови

logo-print

15 цивили загинаа во Сомалија


Најмалку 15 луѓе загинаа во минофрлачки напад во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштува портпаролот на сомалиската влада. Тој вели дека бунтовниците, ноќеска го гаѓале пристаништето во Могадишу, но гранатите паднале во станбен дел на градот.
Граѓанската војна во Сомалија трае од 1991 година, кога беше симнат од власт диктаторот Мохамед Сиад Баре. Потоа, организациите што го симнаа од власт започнаа да војуваат меѓу себе.
XS
SM
MD
LG