Достапни линкови

logo-print

Се очекуваат резултатите од претседателските избори во Авганистан


Изборните органи во Авганистан денеска треба да ги соопштат комплетните резултати од претседателските избори што се одржаа на 20-ти август. Според прелиминарните резултати, актуелниот претседател Хамид Карзаи освоил над 50 насто од гласовите, но изборната комисија, поради неправилности, го поништи гласањето во 83 изборни места низ земјата, што можеби ќе доведе до одржување втор круг.
XS
SM
MD
LG