Достапни линкови

logo-print

Русија се противи на повлекување на ОБСЕ од Косово


Русија се спротиставува на повлекувањето на мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа од Косово под изговор за намалување на меѓународното присуство. Таков чекор никој не одобрил и тоа е еднострана одлука со која се загрозува ефикасноста на акциите преземени под мандатот на ОБСЕ, изјави рускиот претставник во Организацијата, Анвар Азимов. Тој наведе дека со тоа се поткопува довербата на Србите во ОБСЕ.
XS
SM
MD
LG