Достапни линкови

logo-print

Состанок на светските сили за Иран


Преставници на светските сили денеска во Вашингтон ќе дискутираат за иранскиот предлог за намалување на западната загриженост околу нуклеарната програма на Техеран. Америка, Русија, Кина, Британија, Франција и Германија треба да го разгледаат предлогот од 5 страници кој, според Белата Куќа не успеа да одговори на проблемот. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Иванов изјави дека сепак во предлогот има материјал за работа и ги отфрли нафтените санкции против Исламската република.
XS
SM
MD
LG