Достапни линкови

logo-print

Осум години од терористичките напади во Америка


Во САД денеска се одбележуваат осум години од терористичките напади врз кулите близначки во Њујорк, во кои загинаа некоку илјади луѓе. Освен кулите близначки беше нападнат и Пентагон, а еден авион се урна и во Пенсилванија. По нападите кои се први на американскиот континентален дел воопшто во историјата на САД, Американците им објавија војна на терористичките организации. На денешната комеморација во Њујорк се очекува да се обрати и државниот секретар Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG