Достапни линкови

logo-print

Во Турција институт за изучување на курдскиот јазик


Турскиот високообразовен одбор донесе одлука со која се отвора институт на кој ќе се изучува курдскиот јазик. Забраната на курдскиот јазик за официјална употреба во Турција е воведена во 1991-та. ЕУ инсистира Турција да им ги врати правата на малцинствата, меѓу кои и на Курдите, кои сочинуваат 17 проценти од популацијата во таа земја. Одземањето на правата на Курдите е една од причините за неколкудеценискиот спор меѓу Турција и припадниците на Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG