Достапни линкови

logo-print

Литванија не отвора истрага за тајните затвори на ЦИА


Литванскиот парламент ја отфрли можноста за отворање истрага, по наводите дека во земјата има таен затвор на ЦИА за осомничени припадници на Ал Каеда. Властите велат дека нема конкретни информации што може да ги потврдат таквите наводи.
Минатиот месец, американските медиуми објавија дека Литванија е третата европска земја, по Романија и Полска што и овозможиле на ЦИА да ги затвора и испитува осомничените за тероризам.

XS
SM
MD
LG