Достапни линкови

logo-print

Узбекистанските наоѓалишта на ураниум на тендер


Узбекистан најави дека ќе распише тендер за истражување на седум можни наоѓалишта на ураниум во пустината Казилкум. Тендерот ќе биде објавен во март наредната година. Узбекистанските власти велат деак на тендерот може да учествува секоја странска фирма. Узбекистан е меѓу десетте најголеми производители на ураниум.
XS
SM
MD
LG