Достапни линкови

logo-print

Бериша ја претстави новата влада


Премиерот на Албанија Сали Бериша синоќа ја претстави новата Влада во која шеф на дипломатијата е поранешниот премиер Илир Мета кој ќе ја извршува и функцијата вицепремиер. Мета, кој е лидер на Социјалистичкото движење за интеграција, во јули прифати да влезе во владата на Бериша, чија демократска партија на изборите во јуни доби доволно мнозинство за самостојно формирање влада. Партијата на Мета ги доби и министерствата за економија и за енергетика.
XS
SM
MD
LG