Достапни линкови

logo-print

Газпром отвори нов гасовод низ Литванија


Руската компанија Газпром отвори нов гасовод низ Литванија кој ќе овозможи зголемување на испораките на гас кон Калининград, руска енклава која се наоѓа меѓу Полска и Литванија.
Гасоводот ќе овозможи зголемена испорака на гас и за Литванија, која е соочена со енергетски дефицит, откако во декември затвори една нуклеарна централа од советската ера.
XS
SM
MD
LG