Достапни линкови

logo-print

Карзаи задоволен од изборните резултати


Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи изрази задоволство од нецелосните резултати од претседателските избори одржани на 20 август. Независната изборна комисија, вчера, соопшти дека Карзаи освоил 54 отсто од гласовите, додека неговиот главен противкандидат Абдула Абдула има 28. До сега се пребројани 90 отсто од гласачките ливчиња.
Сепак, Комисијата за изборни жалби, која е посебен орган, вели дека нашла уверливи докази за изборна измама.
На Карзаи му се потребни повеќе од 50 отсто од гласовите за да победи во првиот круг.
XS
SM
MD
LG