Достапни линкови

logo-print

Обама за реформи на здравствената заштита


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе му се обрати на Конгресот во врска со неговите напори да го реформи приватниот здравствен систем во земјата. Едно од неговите ветувања кога стапи на функцијата беше да направи промени во сектор во кој и покрај растечките трошоци над 50 милиони американци се без здравствена заштита. Републиканските конгресмени се против, како што оценуваат, овој популистички потег на Обама, а поделени мислења има и во редовите на неговата Демократска партија.
XS
SM
MD
LG