Достапни линкови

logo-print

Седум турски војници загинаа во судири со курдските бунтовници


Седум турски војници загинаа вчера во два оружени судира со бунтовниците од Курдската работничка партија. Турската војска деновиве започна операција во округот Шемдинли, во источна Турција, при што ги повика курдските бунтовници, кои таму имаат бази, да се предадат. Турската влада бара поддршка од јавноста за иницијативата да се завршат повеќедецениските судири со курдските бунтовници, но не објави како планира тоа да го спроведе.
XS
SM
MD
LG