Достапни линкови

logo-print

Нови жртви во кинеските рудници за јаглен


Најмалку 13 лица загинаа, а 66 се водат за исчезнати по екплозија на гас во рудник за јаглен во централна Кина. Во моментот на експлозијата, 90 рудари беа под земја. Кинеските рудници се меѓу најопасните во светот. Над 3 илјади рудари загинаа минатата година.
XS
SM
MD
LG