Достапни линкови

logo-print

Нов командант на КФОР


Германскиот генерал полковник Маркус Бентлер денеска ја презема командата врз силите на НАТО на Kосово од досегашниот командант на КФОР италијанскиот генерал полковник Џузепе Емилио Гај. На Косово во моментов се наоѓаат околу 16 илјади војници на НАТО, чиј број, според најавите т од генералниот секретар Расмусен, треба да биде смален на 10 илјади до крајот на оваа година.
XS
SM
MD
LG