Достапни линкови

logo-print

ЕУ деблокира дел од парите за Бугарија


Европската комисија соопштува дека ќе деблокира дел од фондот наменет за бугарското земјоделство. Фондот беше замрзнат поради сомневање за малверзации. Минатата година, Брисел замрзна 825 милиони евра за Бугарија, од кои 200 милиони неповтратни.
Бугарското обвинителство соопшти дека неодамна покренало неколку истраги за малверзации и злоупотреба на пари од Европската унија.
XS
SM
MD
LG