Достапни линкови

logo-print

Итно запирање на насилствата против косовските Роми


Две водечки меѓународни организации за заштита на човековите права побараа итна акција за да запре бранот напади против косовските Роми. Хјуман рајтс воч и Амнести интернејшнал, во задничко соопштение велат дека во август регистрирале серија напади против Ромите од етничките Албанци.
Организациите посочуваат дека ниту косовската влада, ниту меѓународните власти не ги осудија нападите.
XS
SM
MD
LG