Достапни линкови

logo-print

Израел одобри градење во доселеничките населби


Израелската влада одобри градење на стотици нови домови во еврејските доселенички населби и покрај тоа што Соединетите Американски Држави го критикуваат таквиот план. Министерот за одбрана Ехуд Барак одобри изградба на 455 куќи, повеќето од нив во области кои Израел сака да ги задржи по евентуалниот мировен договор со Палестинците.
Соединетите Американски Држави вршат притисок врз Израел да прекине со градењето, за да може повторно да почнат израелско-палестинските мировни преговори.

XS
SM
MD
LG