Достапни линкови

logo-print

Турција бара од Грузија ослободување на капетанот на бродот


Турскиот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу за време на денешната посета на Грузија побара од властите во Тбилиси да го ослободат турскиот капетан на бродот, кој е упасен поради кршење на економското ембарго во Абхазија. Како што јавуваат агенциите, било договорено капетанот да биде ослободен, но конечната одлука ќе биде соопштена утре. Во август во Црно Море беше запленет танкерот со кој управувал турскиот капетан, а кој превезувал нафта за Абхазија. Капетанот е осуден на 24 години затвор.
XS
SM
MD
LG