Достапни линкови

logo-print

Чавез во Туркменистан со предлог извозниците на гас


Претседателот на Венецуела Уго Чавез денеска го повика Туркменистан да му се приклучи на предложениот глобален картел за снабдување со гас, по примерот на производителите на нафта, ОПЕК. Чавез, кој е во официјална посета на Туркменистан, овој предлог му го пренел на неговиот домаќин, претседателот Бедримухамедов. За оваа идеја, според Чавез, било дискутирано и со Русија, Иран и Катар.
XS
SM
MD
LG