Достапни линкови

logo-print

Поништени гласачки ливчиња во Авганистан


Авганистанската изборна комисија соопшти дека поништува гласачки ливчиња од 447 избирачки места на неодамнешните претседателски избори во земјата. Бројот на поништени ливчиња засега не е познат, но се претпоставува дека десетици илјади гласови се прогласени за неважечки. Активноста на изборната комисија следи по реакциите на претседателскиот кандидат Абдула Абдулах, главниот противкандидат на актуелниот претседател на Авганистан Хамид Карзаи
XS
SM
MD
LG