Достапни линкови

logo-print

Возот кој спасуваше евреи пристигна во Лондон


Стариот воз во знак на комеморација на стотици спасени еври од нацистите од окупираната Чехословачка пристигна во Лондон. Со тој воз британскиот трговец Николас Винтон, кој сега има 100 години, спаси 670 деца испраќајки ги на сигурно кај семејства во Велика Британија. Во возот, кој тргна од Прага пред три дена беа десетици ветерани и членови на нивни семејства.
XS
SM
MD
LG