Достапни линкови

logo-print

Караџиќ побара одлагање на судскиот процес


Поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ побара денеска од Хашкиот трибунал неговото судење да биде одложено за десет месеци, за да може да се подготви за процесот. Судскиот совет веќе претходно најави дека судењето може да почне овој месец. Караџиќ е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото, како и земање меѓународни заложници за време на војната во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG