Достапни линкови

logo-print

Иранскиот парламент гласаше за новата влада


Иранските пратеници денеска одобрија 18 од списокот со 21 министер предложени од претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Парламентот ги отфрли предлозите за ресорите образование и социјални работи кои беа жени. Третиот отфрлен кандидат е министерот за енергија. Пратениците го прифатија изборот на Ахмадинеџад нов министер за одбрана да биде Ахмад Вахиди. Станува збор за човекот што го бара Аргентина за неговата наводна вмешаност во бомбашкиот напад пред 15 години врз еврејскиот центар во Буенос Аирес во кој загинаа 85 луѓе.
XS
SM
MD
LG