Достапни линкови

logo-print

Иранскиот парламент го одложи гласањето за новата влада


Иранскиот парламент го одложи за утре, гласањето за новиот кабинет на претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Парламентот денеска требаше да гласа за предложените министри. Опозицијата, но и дел од партијата на Ахмадинеџад се сомнева во квалитетите на некои од предложените кандидати.
Пред 4 години беа одбиени 4 од кандидатите на претседателот Ахмадинеџад. Ако овој кабинет не биде прифатен, претседателот на Иран ќе добие доплнителни 3 месеци да поднесе нова листа.
XS
SM
MD
LG