Достапни линкови

logo-print

Австралија не го екстрадира Васиљковиќ во Хрватска


Поранешниот командант на српските паравоени сили нема да биде екстрадиран од Австралија во Хрватска каде што требаше да се соочи со судење за воени злосторства. Драган Васиљковиќ е во притвор, oд 2006 година. Toj e обвинет дека под негова команда се убивани цивили за време на војната во поранешна Југославија. Австралискиот федерален суд смета дека хрватскиот суд може да биде пристрасен во процесот против австралискиот граѓанин Драган Васиљковиќ
XS
SM
MD
LG