Достапни линкови

logo-print

Големите сили на средба за нуклеарната програма на Иран


Официјални претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН и на Германија, денеска во Франкфурт ќе разговараат за нуклеарната програма на Иран. Средбата доаѓа еден ден по изјавата на главниот ирански преговарач за ова прашање, дека Техеран подготвува нов пакет предлози за смирување на загриженоста на Меѓународната заедница во врска со нивната нуклеарна програма. Американскиот Стејт департмент соопшти дека ќе биде разгледана секаква понуда која е сериозна и во духот на заемното почитување.
XS
SM
MD
LG