Достапни линкови

logo-print

Слобода за човек што знае да направи атомска бомба


Соединетите американски држави сметаат дека човекот што ја направи пакистанската атомска бомба Абдул Кадир Кан, на кого му беше укинат домашниот притвор после 5 години, претставува сериозен ризик за ширење на нуклеарното оружје, изјави американски функционер.
Абдул Кадир Кан беше во домашен притвор од 2004 година, откако призна дека работел на вооружувањето на Иран, Либија и Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG