Достапни линкови

logo-print

Симболично патување на спасените Евреи


Возот што пред 70 години спаси стотици еврејски деца од нацистите во окупираната Чехословачка, денеска повторно тргна од прага кон Лондон.
Во 1939 година, тогаш младиот брокер Николас Винтон спаси околу 670 деца, праќајќи го со воз во Велика Британија, каде што децата беа згрижени од британски семејства.
Некои од „Децата на Винтон“ и нивни роднини, денеска со возот тргнаа од Прага. Треба да стигнат во Лондон за три дена. Таму ќе ги пречека 100-годишниот Винтон.
XS
SM
MD
LG