Достапни линкови

logo-print

Судење за убиство на чеченски опозиционер


Двајацата осомничени за убиството на противник на чеченскиот претседател Рамзан Кадиров се изјаснија како невини пред судот во Дубаи. За убиството на Сулим Јамадијев се обвинети еден Иранец и еден Таџикистанец.
Јамадијев, кој исто како Кадиров е поранешен чеченски бунтовнички командант, беше убиен во Дубаи во март. Неговото убиство е последно во низата убиства на противници на Кадиров.

XS
SM
MD
LG