Достапни линкови

logo-print

Оставка на јапонскиот премиер Асо


Јапонскиот премиер Таро Асо изјави дека ќе поднесе оставка како претседател на владејачката Либералдемократска партија по големиот пораз на вчерашните парламентарни избори. Најмногу пратенички места за Долниот дом на парламентот освои опозиционата Демократска партија со што заврши полувековното владеење на либералдемократите. Според излезните анкети, демократите би требало да имаат 308 од 480 те места во Долниот дом. Се очекува нивниот лидер Јукио Хатојама да биде наименуван за нов премиер на првата седница на новиот парламент по две недели. Тој ќе се соочи со тешка задача да ја извлече земјата од рецесија и од рекордната невработеност.
XS
SM
MD
LG