Достапни линкови

logo-print

САД се надеваат на добра соработка со новиот јапонски премиер


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека се надева на силно единство со идниот премиер на Јапонија Јукио Хатојами. Во соопштението од Белата куќа се вели и дека тоа беа историски избори во една од најсветлите демократии во светот. Досегашниот јапонски премиер Таро Асо денеска ќе одржи прес конференција, на која се очекува да објави оставка на местотот шеф на Либерално-демократската партија по поразот на изборите, што е и прв нејзин пораз по 54-годишно владеење.
XS
SM
MD
LG