Достапни линкови

logo-print

Американската армија ослободува ирачки затвореници


Американската армија соопшти дека го намалила бројот на ирачки затвореници на помалку од 9000, за разлика од 2007 година кога во американските воени затвори имаше 27 илјади Ирачани. Американците или ги ослободуваат или ги предаваат затворениците под ирачка јурисдикција, како дел од договорот за безбедност кој стапи во сила на почетокот на годинава.
XS
SM
MD
LG