Достапни линкови

logo-print

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт обвинет за корупција


Главниот израелски обвинител ќе поднесе кривична пријава за корупција против поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт, соопштуваат од кабинетот на обвинителот. Со тоа Олмерт станува првиот поранешен израелски премиер кој се соочува со обвиненија за криминал.
Поради наводите за корупција, Ехуд Олмерт си поднесе оставка на функцијата во септември, но остана вршител на должноста премиер се до изборот на Бенјамин Нетанјаху во февруари.

XS
SM
MD
LG